GALERIE SEZNAM INFORMACE OCENĚNÍ KONTAKT PRODEJ
Odkaz_3


Co je to fotografie

Tolik suché slovníkové definice, které by měly vystihovat podstatu unikátního fenoménu fotografie, jehož začátky se datují přibližně kolem roku 1790. Přes dvě stě let úchvatného boje o stále lepší zachycení podivuhodných skutečností kolem nás, dvě stě let nabitých pozoruhodnými osobnostmi posunujícími fotografii vpřed - jak na poli techniky, tak i umění. Nejsou výjimkou lidé, kteří fotografii obětovali téměř beze zbytku celý svůj život. Co může být na fotografii natolik fascinujícího, že už takovou dobu přitahuje zcela neodolatelně nadšence nejrůznějšího věku, jakékoli národnosti a nejpodivnějších úmyslů? Proč se v každé době našli šílenci, kteří byli ochotni utratit za nejrůznější fotografické harampádí celé jmění a trávit moře času při pokusech o zachycení nezachytitelného? Pokud se Ti zdají nahoře uvedené slovníkové definice nedostatečné a pokud tak nějak cítíš, že v případě fotografie jde o něco více, vítej na Dobrém světle.

Fotografování

proces vytváření obrazu pomocí citlivého média a záření, zejména světelného.

Fotograf

osoba provozující fotografování.

O inspiraci

Odkud se bere inspirace, ty vzácné chvíle, kdy intenzivně vnímáš unikátnost zachycovaných okamžiků, které by jinak brzy vyprchaly a upadly do zapomnění? Tvůrčí nadšení, v rámci kterého překonáváš hladce překážky, které by Ti jindy připadaly neřešitelné a během chvil odvedeš výkon, který má hodnotu několika dnů snažení, momenty plné jasnozřivého vidění a nezlomného přesvědčení, že právě teď je to tak, jak to má být... Inspirace je těžko uchopitelný fenomén, její typická vlastnost je, že Tě opouští ve chvílích, kdy ji nejvíce potřebuješ a pak se náhle objeví v čase, kdy Ti na ní nejméně záleží. Všeobecně platí, že únava, spěch nebo nervozita nejsou dobrými rádci. Nespěchej, odpočiň si a srovnej si myšlenky. Změň prostředí a činnost, často právě zdánlivým odpoutáním od problému umožníš podvědomí, aby na něm intenzivně pracovalo. Velkou pomocí je téma, které je svázané s tím, co Tě baví a zajímá, čemu věnuješ významnou část svého času, něco, v čem se cítíš doma. Tam máš největší šanci na vytvoření opravdu hodnotných fotografií. S inspirací docela souvisí jedna podstatná fotograficko-psychologická vlastnost - tvrdohlavost. Často se stává, že zajímavá myšlenka tak nějak zanikne, třeba po prvních nesmělých pokusech, které nevyšly podle Tvých představ. Tvrdošíjné opakovaní zdánlivě beznadějných pokusů, snaha o dotažení původní inspirativní myšlenky do uspokojivého konce, to je často důležitější, než ona myšlenka sama.

Digitální fotografie

V roce 1969 vynalezli George Smith a Willard Boyle snímače typu CCD a v následujícím roce zabudovali CCD do fotoaparátu. Teprve roku 1981 společnost Sony vyrobila první fotoaparát, který místo filmu na chemickém principu zaznamenával obraz na elektronické prvky CCD. Jeho analogové výstupy se zapisovaly na disketu. Hlavním tahounem vývoje byla v osmdesátých létech firma Kodak. První komerčně šířený digitální fotoaparát byl Apple QuickTake 100 z roku 1994. V běžném prodeji byly digitální fotoaparáty od roku 1996 i v Česku. Po roce 2000 aparáty používající digitální záznam začaly vytlačovat běžné kinofil