Stránku spravuje: Kristýna Bradová

Smrtící předměty v domácnosti minulého století

Olovnatá běloba

Je to v minulosti nejužívanější ze tří bílých pigmentů na bázi olova.Je prudce jedovatá: třeme-li ji, musíme dbát, aby se její prášek nerozvířil. Jsou známy případy těžkých otrav tímto pigmentem.

Tapety s arsénem

V padesátých letech devatenáctého století se naplno rozjela záliba v temnějších tónech tapet a z nich nejvíce oblíbenou se stala zelená (přesněji odstíny “Scheeleho zelená” a “Schweinfurtská zelená”). Výrobci odhadovali, že v roce 1858 bylo v samotné Británii na sto milionů čtverečních mil zelených tapet. Tohoto odstínu se dosáhlo pomocí arzenu, který byl v tapetách obsažen, a který je s každým nadechnutím v zelené místnosti pomalu trávil. Na klihu těchto tapet rostla zvláštní plíseň Penicillium brevicaule; snadno vzniká ve vlhkém a teplém prostředí. Pokud plíseň roste na podkladě obsahující arsén, vznikne arsénovodík, prudce jedovatý plyn. Arsénovodík se dostával do vzduchu v místnosti, byl příčinou smrti osob které se v nínacházely delší dobu. Arzen se nacházel i v dalších temných odstínech – v modré, růžové, žluté, hnědé, šedé a dokonce i v bílé – ale nikde v takové koncentraci jako v zelené.

První smrtící případ, který byl zaznamenán, se udál ve čtvrti Limehouse v Londýně v roce 1862. Nejprve jedno, poté druhé a nakonec třetí dítě v rodině zemřely se symptomy podobnými záškrtu. Brzy se zjistilo, že na vině není nemoc, ale zelené tapety v pokoji dětí, které obsahovaly arsen. Ve viktoriánské době se věřilo, že nemocní lidé musí zůstat ve svém pokoji a vyhnout se chladnému vzduchu. To znamenalo, že lidé s bolestmi hlavy, únavou, bolestmi na prsou a nevolností (což jsou symptomy otravy arzenem) zůstali ve své posteli v zeleném pokoji a s okny zavřenými… a tím pádem s každým nadechnutím vdechovali víc a víc smrtící látky.

Baby little bottle

Aliquam erat volutpat. Morbi leo mi, nonummy eget tristique non, rhoncus non leo.

Integer malesuada. Fusce wisi. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Pellentesque sapien. Praesent id justo in neque elementum ultrices. Phasellus et lorem id felis nonummy placerat. Suspendisse nisl. Vestibulum fermentum tortor id mi. Etiam posuere lacus quis dolor. Vivamus porttitor turpis ac leo. Etiam dictum tincidunt diam. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur?

Nullam at arcu a est sollicitudin euismod.