Tuto stránku spravuje B.Poslední

Základy

Co je to webová stránka?

Webová stránka je dokument, který webový prohlížeč např (Google, Safari, FireFox...) získá od nějakého webového serveru a zobrazí jej. Přívlastek webový znamená, že se týká nejrozšířenější internetové aplikace zvané World-Wild-Web určené pro poskytování informací.

Webová stránka se zapisuje v jazyce HTML-je to text, ve kterém se vyskytují řídící značky a tagy. HTML dokument je tedy zdrojový kód webové stránky.

Struktura HTML dokumentu

Celý HTML dokument je složen z hlavičky a těla. Hlavička je stručná, obsahuje například titulek nebo kódování. Celý obsah HTML stránky je obsažen v těle dokumentu.

Formátování textu

Webový prohlížeč si odstavce textu formátuje sám podle toho, jak má široké okno.Snadno si to ověřím tak, že zkusím velikost okna změnit - prohlížeč si text přeformátuje podle nové velikosti okna.

Předformátovaný text

Pokud chci text uspořádat do sloupečků, mohu použít tzv. předformátovaný text. Ten prohlížeč formátuje stejně, jak je zapsán ve zdrojovém kódu stránky. Text zobrazuje neproporcionálním písmem.

Přehled HTML značek v tabulce

Význam některých html značek

Značka(Ne)PárováVýznam
htmlPohraničuje celý dokument
headPhlavička dokumentu
bodyPtělo dokumentu
hlPnadpis nejvyšší úrovně
pPodstavec (paragraph)
hrNčára (horizontal row)
Webová stránka s obrázky

Webová stránka s obrázky

Co by to bylo za web bez obrázků? Obrázky vložíme pomocí tagu img (jako image = obrázek). Setkáváme se s prvním tagem, který vyžaduje tzv. atributy. Atribut je doplňující informace k tagu. Zde bude atributem cesta k souboru obrázku - atribut src a popis obrázku alt. Atributy se píší do špičatých závorek za název tagu, následuje rovnítko a obsah atributu je potom v uvozovkách. Dobrou praktikou je mít všechny obrázky k webu v nějaké složce, aby se nemíchaly s dalším obsahem. Výšku a šířku obrázku je možné nastavit pomocí atributů width a height. Hodnoty můžeme zadat buď číslem (např width="64") a budou označovat velikost v pixelech nebo procenty (např width="50%"). Pokud je zadán jen jeden atribut, další se dopočítá tak, aby zůstal zachován poměr stran. Opět si však musíme uvědomit, že obrázek by měl být na webu v té velikosti, ve které se bude zobrazovat. Měli bychom ho tedy zmenšit např. v GIMPu a ne ho nahrát na web veliký a zmenšit si ho v HTML. Prohlížeč by jinak musel načíst celý velký obrázek, zmenšit ho a až potom ho zobrazit. To by jistě chvíli trvalo. Fusce nibh. Aliquam erat volutpat. Phasellus rhoncus. Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur? Aenean vel massa quis mauris vehicula lacinia. Etiam neque. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Nam sed tellus id magna

Odkazy

Jak na to

Odkazy dělají z webové stránky silný informační nástroj. Odkaz se vytvoří tagem a. Parametrem "href" se určí cíl odkazu. Tak jako u obrázků, pokud je cílový dokument ve stejném adresáři, stačí napsat jméno souboru.

HTML odkazy

Různé varianty HTML odkazů

Odkaz na Seznam
Odkaz na Školní web SUPŠ Zámeček
Odkaz na Intranet Zámeček
Odkaz na Google překladač

Tuto stránku vytvořila B.Poslední