2.ročník IKT - tvorba webových stránek

vytvořil jan turek

Základy

Co je to webová stránka?

Webová stránka je nějaký zobrazení informací tak aby byli přehledný i čit elný i pro lidi a ne jen pro přístroje… je to nějaký způsob zobrazování informací na internetu.

Struktura HTML dokumentu

Struktura html stránky je jakési zobrazení kostry (zdrojového kódu) pro web který tvoří. Zobrazuje informace z e zdrojového kódu které se následně dají předělávat a přepisovat podle potřeby. Tím se bude měnit i celkový vzhled strán ky a stránka jako taková. Takže struktura html dokumentu je vlastně taková kostra webové stránky která je námi tvarovatelná a upravitelná.

význam některých html značek

Značka (Ne)Párová Význam
html P ohraničující celý dokument
head P hlavička dokumentu
body P tělo dokumentu
h1 P nadpis nejvyšší úrovně
p P odstavec (paragraph)
hr N čára (horizontal row)

html je v informatice název značkovacího jazyka používaného pro tvorbu webových stránek, které jsou propojeny hypertextovými odkazy.

Pokud chci text uspořádat do sloupečků, mohu použít tzv. předformátovaný text. Ten prohlížeč formátuje stejně , jak je zapsán ve zdrojovém kódu stránky. Text zobrazuje neproporcionálním písmem.

Na webovou stránku se obrázek přidá párovou značkou . Parametrem "src" určím, jaký obrázek se zobrazí. Pokud je soubor ve stejném adresář i jako html dokument, stačí napsat hodnotu parametru "src" jen jméno souboru (do uvozovek). Jsou-li soubory s obrázky umístěny jinde, musím napsat cestu k nim. Pokud neurčím jinak, obrázek se chová v toku dokumentu jako samostatný odstavec. Není dobré obrázkem zakrýt moc místa, větš inou je důležitý text. Zatím nechci míchat obrázky s textem ve stejném odstavci, vypadá to divně.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudanti m, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dic ta sunt explicabo. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante. Nullam sapi en sem, ornare ac, nonummy non, lobortis a enim. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, vene natis quis, ante. Duis condimentum augue id magna semper rutrum. Phasellus rhoncus. Pellentesque ipsum. M auris tincidunt sem sed arcu. Morbi leo mi, nonummy eget tristique non, rhoncus non leo. Nunc dapibus to rtor vel mi dapibus sollicitudin. Cras pede libero, dapibus nec, pretium sit amet, tempor quis. Sed vel l ectus. Donec odio tempus molestie, porttitor ut, iaculis quis, sem. Nam sed tellus id magna elementum tincidunt.

odkazy

odkaz kurzy litecoin

odkaz metoda ztraceného vosku

odkaz na mojí další stránku obrazky1

odkaz jeep wrangler